Thursday Night Contra Dance

2019 Calendar

2018 calendar

New to contra dancing? FIRST TIME FREE on any Thursday night through May 30!
Sliding scale admission begins in June.
* indicates touring bands. Third Saturday dances have their own pricing.

Date Caller Band Sound Manager/Backup Notes
Jan. 3 Jim Kitch Finger Pyx - Enid Diamante (fiddle), Jo Anne Rocke (piano), Wes Steenson (guitar, banjo, percussion), Jansen Wendell (fiddle, mandolin, octave mandolin) Jocelyn Alex/Donna

Jan. 10 Sue Gola SPUDS Brian & Phil/

Jan. 16 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
Jan. 17 Peter Stix Run of the Mill String Band - Palmer Loux (fiddle), Greg Loux (guitar), Paul Sidlick (banjo, mandolin, tenor guitar), Mat Clark (bass) Jocelyn Vince/Jess

Saturday
Jan. 19
Susan Taylor Raise the Roof Double Dance at Summit Church
Jan. 24 Jan Alter Brew Full Lager - Steve Epstein (clarinet, sax), Adlai Waksman (accordion), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Miranda Weinberg (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard) Jim Ridge/Maggie

Jan. 31 Dave Rupp The Orphans - Peter Buchak (accordion), Ben Kennedy (piano), Miranda Weinberg (fiddle) Anne Adlai/Karey

February
Feb. 7 Bob Isaacs Grip It & Rip It - Rich Myers (mandolin, guitar), Larry Feldman (fiddle, mandolin), Mark Schultz (banjo), Ed Bonghi (guitar, mandolin), Ron Greenstein (acoustic bass) Jan Phil/Jess

Feb. 14 Ridge Kennedy Live Wire - Sarah Gowan (guitar, concertina), Ben Kennedy (piano), Tom Krumm (fiddle), Bill Quern (mandolin, banjo, accordion, etc) Jan Donna/Maggie
Valentine's Day theme
Saturday
Feb. 16
Sue Gola Pieces of Eight Summit Church
Feb. 20 (Wednesday) Board meeting at Chris and Donna's house
Feb. 21 Gaye Fifer Jovial Beggars - Craig Newberger (hammered dulcimer), Helene Zisook-Speer (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard), Peggy Leiby (recorder, feet), Rachel Hall (concertina) Jim Vince/Alex

Feb. 28 Jim Kitch SPUDS Anne & Brian Ridge/Dave

March
Mar. 7 Maia McCormick Raise the Roof - Mat Clark (fiddle), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (guitar) Jim
Phil/Adlai
"Larks" and "Ravens" after the break
Mar. 14 Scott Higgs ACED - Adlai Waksman (keyboard, accordion), Carol Carpenter (flute, piccolo), Enid Diamante (fiddle), Doug Healy (guitar, percussion, mandolin) Jan
Dave/Donna

Saturday
Mar. 16
Anne Lutun, Jan Alter, Donna Hunt, Ridge Kennedy, Greg Frock, and Sue Gola
MARATHON MEDLEY - non-stop dancing from 8 to 11!

Four bands: Alias, Live Wire, Full Sail, and Raise the Roof
Summit Church
Mar. 20 (Wednesday) Board meeting
Mar. 21 Donna Hunt Full Sail - Adam Oleksa (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Chloe Mohr (piano) Jeffrey
Vince/Ridge

Mar. 28 Rick Mohr (solo) Coracree - Jane Rothfield (fiddle), Bill Quern (mando, banjo, melodeon), Sarah Gowan (guitar), Allan Carr (bass) Jocelyn
Jess/Karey
4x65 Birthday Dance - Free Admission!
(Happy birthday to Chris, Lisa, Maggie, and Phil!)
April
Apr. 4 Angela DeCarlis Chimney Swift - Zoƫ Madonna (accordion), Cecile Leroy (cello), Daniel Raine (cittern, guitar), Yaron Shragai (percussion, whistles) Bob P
Dave/Adlai

Apr. 11 Anne Lutun SPUDS Brian & Phil
Vince/Karey

Apr. 17 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
Apr. 18 Rich Goss Lake Effect - Matt Sloboda (fiddle), Chuck Abell (guitar), Harry Aceto (bass) Anne
Donna/Alex

Saturday
Apr. 20
Bob Isaacs New Brew - Jane Knoeck, Eileen Kalfass, Tom Santarsiero
Double Dance at Summit Church
Apr. 25 Sam Rotenberg Mad Katters - Marnen Laibow-Koser (violin, viola), Kirsten Erwin (flute, whistle), Adlai Waksman (piano) Rob & Ridge
Phil/Jess

May
May 2 Ridge Kennedy Hot Feat - Mat Clark (fiddle, mandolin), Dave Wiesler (piano, guitar), Paul Morrissette (bass) Jocelyn
Tom/Phil
Community Meeting at the break
May 9 Ron Blechner JaneBob - Jane Rothfield (fiddle, banjo), Bob Pasquarello (piano), with Allan Carr (bass) Jim
Donna/Dave

May 15 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
May 16 George Marshall Swallowtail - George Marshall, Ron Grosslein, Tim Van Egmond, Timm Triplett, David Cantieni -
Alex/Jess
Glenside Hall
Saturday
May 18
Anne Lutun Pieces of Eight
Summit Church
May 23 Donna Hunt Dr. Twamley's Audio Snakes - Mike Rovine (fiddle), Jill Smith (piano), Wes Steenson (guitar,banjo) Phil
Ridge/Dave

May 30 Jan Alter SPUDS Anne & Brian
Ridge/Karey

June
June 6 Colin Hume Birch Trio - Daphne Pickens (fiddle), Molly Tucker (fiddle), Casey Murray (guitar, cello) Jeffrey
Tom/Adlai

June 13 Bob Isaacs Mind The Gap - Adam Oleksa (fiddle), Kirsten Erwin (flute/whistle), Jane Roberts (cello), Adlai Waksman (piano) Jan
Mark/Donna

June 19 (Wednesday) Board meeting at Karey's house
June 20 Scott Higgs Hot Wasabi - Chris Carpenter (banjo, mandolin, clarinet), Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle), Adlai Waksman (piano) Brian
Phil/Dave
Larks and Ravens after the break
June 27 Emily Abel Contraforce - Andrae Raffield (violin), Jimi Peirano (guitar), Joey Dorwart (percussion/sax) Jan
Alex/Karey

July
July 4 Quena Crain Long Pond Rounders - Jonah Sidman (fiddle), Corey Walters (flute, mandolin), Michael Friedman (piano), Ness Smith-Savedoff (percussion) Jocelyn
Laura/Vince (with Keith)

July 11 Rick Mohr SPUDS Brian & Jocelyn
Maggie/Tom
Ice cream social at the break
July 18 Chuck Abell Boaz, Sara, Rick, Chloe - Sara Outing (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Boaz Kim (harmonicas), Chloe Mohr (piano) Anne
Jess/...

July 25 Will Mentor The Faux Paws - Andrew VanNorstrand, Noah VanNorstrand, Chris Miller Jim
Donna/Alex
Larks and Ravens (full evening)
July 31 (Wednesday) Board meeting at Jonathan's house
August
Aug. 1 Anne Lutun The Phase Shifters - Jeff Gauthier (whistle, percussion), Ross Harriss (guitar, whistle, tenor banjo), Nathalie Levine (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle) Bob
Jess/Karey

Aug. 8 Jan Alter Allemande - Christopher Germain (fiddle), Heidi Sanders Germain (bass), Greg Loux (guitar), Palmer Loux (fiddle) Phil
Maggie/Alex

Aug. 15 Jim Kitch (solo) George, Max, and Friends - George Wilson, Max Cohen, Molly Hebert-Wilson, Alex Bell. Jan
Vince/Tom (with Keith)

Aug. 22 Liz Burkhart Calluna - Eileen O'Grady (fiddle), Gus Cantieni (banjo, mandolin), Jesse Ball (guitar, piano) Jeffrey
Donna/Adlai

Aug. 29 Sue Gola SPUDS Brian & Phil
Phil/Jess

September
Sep. 5 Dave Wiesler and David Knight - David Knight (fiddle), Dave Wiesler (piano, guitar)


Sep. 12
Cantabile - Bill Nixon (fiddle), Clare Maher (cello), Adlai Waksman (keyboard), Kirsten Erwin (flute, whistle)


Sep. 19
Blue Jersey Contra Band - Frank Ruck (mandolin), Allan Rubin (violin), Ellen Ruck (guitar), Ed Jankiewicz (bass)


Sep. 26 George Marshall Wild Asparagus - Ann Percival (piano, guitar, vocals), David Cantieni (flutes, whistles, oboe, saxophone, bombard), Becky Tracy (fiddle), George Marshall (concertina, rhythm)


October
Oct. 3 Tavi Merrill
The Orphans - Miranda Weinberg (fiddle), Peter Buchak (accordion), Ben Kennedy (piano)



Oct. 10 Michael Kernan
Coracree - Jane Rothfield (fiddle), Sarah Gowan (guitar), Bill Quern (mando banjo melodeon), Allan Carr (bass)



Oct. 17
SPUDS


Oct. 24
Jared Kirkpatrick +



Oct. 31
Raise the Roof - Mat Clark (fiddle, mando), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (Guitar)



November
Nov. 7 Abigail Hobart Caravan - Kirsten Erwin (whistles, flute), Ben Kennedy (piano), Thane Glenn (mandolin), Adam Oleksa (fiddle)



Nov. 14 Janine Smith and Susan Taylor Dead Sea Squirrels - Cathy Mason (fiddle), Henry Yoshimura (guitar), Craig Edwards (fiddle, banjo, mando)


Nov. 21
Jovial Beggars - Craig Newberger (hammered dulcimer), Helen Zisook-Speer (fiddle), Jo Anne Rocke (keyboard), Peggy Leiby (recorders & feet), Rachel Hall (concertina)



Nov. 28 NO DANCE - THANKSGIVING
December
Dec. 5
SPUDS


Dec. 12
TWeLve - Nathalie Levine (fiddle), Miranda Weinberg (fiddle), Kathy Talvitie (piano)



Dec. 19
Grip It & Rip It - Larry Feldman (fiddle), Rich Myers (mandolin), Ed Bonghi (guitar), Mark Schultz (banjo), Ron Greenstein (upright bass)



Dec. 26
Instant Ensemble - Roberta Goren (flute), Dave Miller (fiddle), Adlai Waksman (piano)