Thursday Night Contra Dance

2020 Calendar

2019 calendar * indicates touring bands. Third Saturday dances have their own pricing.

Date Caller Band Sound Managers Notes
Jan. 2 Steve Zakon-Anderson Polaris - Rose Jackson (fiddle), Marta Bartholomew (fiddle), Sam Zakon-Anderson (piano), Jesse Ball (guitar, hammered dulcimer, accordion & feet)


Jan. 9 Donna Hunt
Run of the Mill String Band - Palmer Loux (fiddle), Paul Sidlick (banjos, mandolin, tenor guitar), Greg Loux (guitar), Mat Clark (bass)


Jan. 15 (Wednesday) Board meeting
Jan. 16 Rick Mohr
SPUDS

Larks/​ Ravens (full evening)
Saturday
Jan. 18
Susan Taylor Raise the Roof - help them celebrate their 30th anniversary! Double Dance at Summit Church
Jan. 23 Dave Rupp
Full Sail - Adam Oleksa (fiddle), Rick Mohr (fiddle), Chloe Mohr (piano)


Jan. 30 Ridge Kennedy
BREW Full Lager - Steve Epstein (clarinet, sax), Miranda Weinberg (fiddle), Bill Quern (banjo, mando, melodeon, cuatro), Adlai Waksman (accordion), Jo Anne Rocke (keyboard)


February
Feb. 6 Dan Black Dr. Twamley's Audio Snakes - Mike Rovine (fiddle), Jill Smith (piano), Wes Steenson (guitar, banjo)


Feb. 13 Jan Alter
Raise the Roof - Mat Clark (fiddle), Bob Pasquarello (bass), Judi Stellar (hammered dulcimer), Kathy Talvitie (guitar)


Feb. 19 (Wednesday) Board meeting
Feb. 20 Anne Lutun
Ben Kennedy (piano), Colin Smith (fiddle, mandolin), Stephen Stanislaw (guitar, bando), Peter Subramanian (fiddle, mandolin), Addyson Teal (fiddle, mandolin)

Larks/​Robins (full evening)
Feb. 27 Sue Gola
ACED - Adlai Waksman (keyboard), Carol Carpenter (flute, piccolo), Doug Healy (guitar, percussion, mandolin), Enid Diamante (fiddle)


March
Mar. 5 Scott Higgs
SPUDS


Mar. 12 Greg Frock Countercurrent - Brian Lindsay (fiddle, feet, vocals) and Alex Sturbaum (guitar, vocals)


Mar. 18 (Wednesday) Board meeting
Mar. 19 Sam Rotenberg
Allemande - Christopher Germain (fiddle), Palmer Loux (fiddle), Paul Sidlick (banjo), Heidi Germain (bass), Greg Loux (guitar)


Mar. 26 Donna Hunt
Mind The Gap - Adam Oleksa (fiddle), Kirsten Erwin (flute, whistle), Adlai Waksman (piano), Jane Roberts (cello)


April
Apr. 2 Jim Kitch
Live Wire - Sarah Gowan (guitar, concertina), Ben Kennedy (piano), Tom Krumm (fiddle), Bill Quern (mandolin, banjo, accordion, etc)


Apr. 9 Anne Lutun
Cake Jam


Apr. 15 (Wednesday) Board meeting
Apr. 16 Bob Isaacs Lake Effect - Matt Sloboda (fiddle), Chuck Abell (guitar), Harry Aceto (bass)


Apr. 23 Dave Rupp
SPUDS


Apr. 30 Sam Rotenberg
Hot Wasabi - Dave Miller (fiddle), Roberta Goren (flute), Adlai Waksman (piano), Chris Carpenter (banjo, mandolin, clarinet)


May
May 7




May 14
Kingfisher - Cecilia Vacanti (fiddle), Jeff Kaufman (mandolin, bass, drums, synths)


May 20 (Wednesday) Board meeting
May 21




May 28 George Marshall Swallowtail - George Marshall (concertina, bodhran), Ron Grosslein (fiddle, mandolin), Tim Van Egmond (hammered dulcimer, spoons), Timm Triplett (piano), David Cantieni (sax, flute, bombard, whistle, feet, etc.)


June
June 4
SPUDS


June 11




June 17 (Wednesday) Board meeting
June 18 Alexandra Deis-Lauby Carol Bittenson (fiddle), Alex Cumming (accordion and piano), Len Bittenson (fiddle and viola)


June 25




July
July 2
Calico - Eric Boodman (fiddle, feet), Casey Murray (cello, guitar), Jesse Ball (guitar, mandolin, feet, piano)


July 9




July 15 (Wednesday) Board meeting
July 16




July 23
SPUDS


July 30




August
Aug. 6




Aug. 13




Aug. 19 (Wednesday) Board meeting
Aug. 20




Aug. 27




September
Sep. 3




Sep. 10
SPUDS


Sep. 16 (Wednesday) Board meeting
Sep. 17




Sep. 24
Wild Asparagus


October
Oct. 1




Oct. 8




Oct. 15




Oct. 21 (Wednesday) Board meeting
Oct. 22




Oct. 29
SPUDS


November
Nov. 5




Nov. 12




Nov. 18 (Wednesday) Board meeting
Nov. 19




Nov. 26




December
Dec. 3




Dec. 10




Dec. 16 (Wednesday) Board meeting
Dec. 17
SPUDS


Dec. 24




Dec. 31